Fritös gas HS Mareno M1-70 FR74G10A
Beskrivning
Mareno fritös M1-70 FR74G10A har en bassäng på 10 liter, och 10 kW effekt. Temperaturen regleras med termostat mellan 100-185°C. Fritösen har dolda brännare i rostfritt stål med flamvakt och piezotändning samt överhettningsskydd. Enheten har bottenavtappning i underskåpet och levereras med helkorg och lock
Effektiv
Lång livslängd
Mareno fritös har djuppressad bassäng i rostfritt stål. Enheten är byggd på ett kraftigt underskåp med dörr, front och sidor i rostfritt stål med 1,5 mm tjock rostfri toppskiva, vilket borgar för lång livslängd. Reglagen är utförda så de skyddas från såväl vatten som stötar. CE-godkänd för gasol, naturgas och stadsgas. Levereras med utförlig svensk manual.
Ns Gastro kan leverera hela sortiment från Mareno. Kontakta oss gärna om ni vill ha mer information.
Teknisk specifikation
Effekt: 10 kW1x10 liter, 1 korg
Underskåp med dörr
CE-godkänd för 8, 20 och 30 mbar
Dimension BxDxH: 400x750x900 mm
Välj rätt gas
Stadsgas G110/8 mbar finns i Stockholm stad.
Naturgas G20/20 mbar finns i Västsverige och Hammarby Sjöstad.
Propangas/Gasol G30/30 mbar finns i enskilda system på flaska.
Tipsa en vän
Relaterade produkter
Spara 25%2208-70106302Stekbord Fribergs FBL40/2, El-Tipp, Fast Fotpelare
Spara 10%2207-PT0095Kebabgrill element Potis 230 V/1,5 kW
Spara 25%2208-70204300Stekbord Fribergs VKF40D/1, 140 Djup, Man.Tipp, Fast Fotpelare
Spara 20%2207-PG3251Kebabgrill E2 POTIS Elgrill 30 kg. Mått: 500x450x920